Допомога при укусі або жалінні комахи:
  • якщо жало усе ще перебуває в шкірі, видаліть його шляхом зіскоблення нігтем або яким-небудь предметом. Не слід використовувати пінцет, тому що при здавлюванні жала, у шкіру може потрапити більше отрути;
  • промийте водою вжалене місце і прикрийте, щоб не потрапив бруд;
  • для зменшення болю і набряку прикладіть холодний компрес;
  • постійно спостерігайте за станом постраждалого, стежте за можливою появою алергічної реакції;
  • викличте швидку допомогу, якщо постраждалий: не знає, що було причиною жаління, має алергію, ужалений в обличчя або шию, проявляє ознаки порушення дихання.

Укус десятка бджіл або ос також іноді призводить до досить хворобливого стану постраждалого.

Якщо кліщ вп’явся в шкіру:
  • його потрібно обережно зняти, але так, щоб не розчавити і не відірвати хоботок;
  • ні в якому разі не відривайте кліща від себе різким рухом, адже, якщо смикнути сильно, то голівка комахи може відірватися й залишитися в шкірі, а це небезпечно;
  • не намагайтеся випалити кліща зі шкіри, не змазуйте його бензином або лаком для нігтів і не намагайтеся проколоти його шпилькою.
Для успішного видалення кліща необхідно:
  • уражене місце змастити рослинною олією або жирним кремом;
  • видаляючи кліща пінцетом, петлею з міцної нитки, розгойдуйте його з боку в бік і поступово витягуйте короткими, легенькими посмикуваннями;
  • дістаючи кліща пальцями, обережно його викручуйте з місця укусу;
  • після видалення уражене місце змажте йодом або спиртом;
  • вилученого кліща обов'язково віднесіть на експертизу;
  • після видалення комахи обов’язково вимийте руки з милом, протріть їх спиртом.

Навіть у разі успішної “операції”, постраждалого слід показати лікареві. Протягом місяця знадобиться нагляд за його станом, особливо, якщо це дитина. За появи ознак захворювання (млявість, головні болі, запаморочення, ломота в суглобах), потрібною буде негайна госпіталізація!

Якщо вам не вдається витягти кліща, або його щелепи застрягли в шкірі, зверніться до лікаря.

Отруйні павуки:
  • не зупинятися на ночівлю у місцях, де є павутиння;
  • не засовувати руки у розщілини;
  • не збирати хмиз уночі;
  • не піднімати без потреби камені, грудки землі;
  • перевіряти місця, призначені для відпочинку;
  • перед тим, як одягтись, перевіряти одяг та взуття.
Ознаки отруєння:
  • найбільш отруйні статевозрілі самки. На місці укусу видно маленьку червону цятку, яка швидко зникає;
  • через 10-15 хвилин різкий біль поширюється в область живота, попереку і грудей, німіють ноги;
  • зіниці розширюються, слино- і потовиділення різко підсилюються;
  • спостерігається психічне порушення, постраждалий відчуває страх смерті;
  • можливі запаморочення, головний біль, ядуха, судоми, блювота;
  • характерне посиніння обличчя, уповільнення й аритмія пульсу;
  • укушений стає млявим, але поводиться неспокійно, сильні болі позбавляють його сну;
  • через 3-5 днів на шкірі з'являються характерні висипання, і стан поліпшується.

Дії при укусі отруйними павуками: необхідно миттєво припекти місце укусу 2-3 сірниками, цигаркою (отрута комах відрізняється від зміїної тим, що руйнується під впливом високої температури) і зробити ін'єкцію протиотруйної сироватки. За її відсутності, до втручання лікаря, слід накласти на рану пов'язку, змочену в міцному розчині перманганату калію, внутрішньо дати півсклянки слабкого його розчину, забезпечити спокій, тепло і давати багато пити.

Ознаки отруєннявід укусу змії:
  • на місці укусу гадюки видно дві точкові ранки від отруйних зубів;
  • укус гадюки викликає наростаючий біль;
  • на місці укусу з’являється набряк;
  • при потраплянні отрути в кров загальна реакція може розвиватися відразу або через деякий час – півгодини, годину. Найчастіше це відбувається через 15-20 хвилин. З’являється млявість, головний біль, нудота, інколи блювання, пришвидшений пульс, запаморочення.

Чим ближче місце укусу до голови, тим він небезпечніший. Навесні отрута гадюки більш токсична, ніж влітку.

Принципи надання першої допомоги:
  • допоможіть постраждалому зайняти зручне положення і опустіть, якщо можливо, уражену частину тіла нижче рівня серця для вповільнення всмоктування отрути;
  • покладіть лід на місце укусу;
  • заспокойте постраждалого і порадьте йому обмежити рух. Значною мірою послаблює дію отрути часте пиття;
  • накладати джгути чи припалювати місце укусу, тим більше надрізати його, категорично не рекомендується;
  • неефективним є і вичавлювання краплин крові з ранки для подальшого “відсмоктування” отрути.

Дата останньої зміни 15 Квітня 2024