/Files/images/shutterstock_175999337_1.png

Є люди, які з дитинства розпізнають свої унікальні здібності, своє покликання, і тоді їх мрії, прагнення і захоплення знаходять чіткий напрямок розвитку ще в школі. Для цих людей вибір професії очевидний, простий і, як правило, безпомилковий. А буває так, що ти вже у випускному класі, а ще не знаєш, що робити після закнченн школи.

Але більшість або орієнтовані батьками на певну діяльність, або роблять свій вибір, незважаючи на престижність професії й її прибутковість.

Але якщо при виборі професії не враховувати своїз унікальні здібностей, є великий ризик стати посереднім фахівцем. Як наслідок – особистісна нереалізованість та незадоволеність життям. Іноді – навіть на тлі фінансової стабільності.

Важливі кроки

Дай собі відповідь на три запитання:
  1. Що мені подобається робити?
  2. Які я маю хобі та інтереси?
  3. Що у мене добре виходить?
Склади перелік професій

По цих відповідях склади перелік з 15-20 професіями, які відповідають твоїм інтересам. Можна порадитись зі знайомими та друзями, або ж просто погуглити

Де шукати відповідні професії?
  • Дні відкритих дверей у навчальних закладах.
  • Профільні семінари, лекції та інтенсиви.
  • Ярмарки вакансій та хакатони.
  • Курси з профорієнтації на онлайн-платформах Prometheus, EdEra, Освітній Хаб тощо.
  • Пройти тестування на профорієнтацію.
Як обрати тест на профорієнтацію?

Тобі допоможуть фахівці – психолог або класний керівник. У них мають бути бланки тестів з професійної орієнтації. Або ж попросіть у них назви тестів і знайдіть їх онлайн-адаптації.

Тільки не користуйся першими ліпшими тестами. Краще відвідайте сайти, які ми рекомендуємо.

Тести від Державної служби зайнятостіТести від Всеукраїнського проєкту з профорієнтації та побудови кар'єри
Оцінити професію

Коли є готовий перелік професій, оціни кожну професію за трьома критеріями.

• Актуальність – наскільки професія буде мати попит у найближчі 5-10 років
  • Складність здобуття професії – наскільки складно вивчитися і опанувати професію
  • Інтерес – наскільки тобі цікаво розвиватися в цьому напрямку

Для зручності можна давати кожному критерію оцінку від 1 до 10. А потім обрати до 5 професій із найвищим результатом.

Основні тенденції та перспективи розвитку світового ринку праці Глобальні навички майбутнього (hard та soft skills)

Провести розвідку

Тепер варто більше приділити уваги обраним професіям – почитати статті в інтернеті, подивитись інтерв’ю або документальні фільми на ютубі, відшукати тематичних блогерів.

Важливо! Не зважайте на те, хто є представниками тієї чи іншої професії на відео. Поділ професій за ознаками статі (жіночі чи чоловічі спеціальності) в Україні заборонений.

Професії та кваліфікації майбутнього відповідно до класифікатора професій ДК 003:2010 (Частина 1) Професії та кваліфікації майбутнього відповідно до класифікатора професій ДК 003:2010 (Частина 2)
Професії та кваліфікації майбутнього відповідно до класифікатора професій ДК 003:2010 (Частина 3) Основні тенденції та перспективи розвитку ринку праці України

Якщо є така можливість, було б класно відвідати робочі місця, і побачити на власні очі, як працюють люди з цією спеціальністю.

Порадитись з дорослими

Корисним кроком буде розмова з дорослими – батьками або вчителями. Від них можна почуту думку зі сторони щодо обраних професій, навести аргументи або поділитися сумнівами.

Важливо! Прислухатися до порад - не означає їх виконувати.

Обрати заклад освіти

Як правильно обрати навчальний заклад. Куди піти на навчання після закінчення 9-го або 11-го класу.

За допомогою Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО)

(вгорі, де розділ Заклади освіти можна обрати категорію заклади вищої освіти чи професійної)

За допомогою спеціалізованого порталу про освіту в Україні Education.ua
Подати документи

Необхідні документи потрібно подати до закінчення вступної кампанії. Зазвичай, це до 1-го вересня

Праця за обраною професією

Окремим корисним кроком до обрання професії є практика. Під час воєнного стану дітям дозволено працювати, якщо дотримуватися певних вимог. Тому можна спробувати, і остаточно зрозуміти, наскільки тобі підходить омріяна професія.

/Files/images/dlya_svyat/imgonline-com-ua-resize-imhermcjoyah0(2).jpg

Інформація підготовлена за матеріалами порталу "Діти в місті"