НОРМАТИВНА БАЗА

ЗАХОДИ, ПЕРЕДБАЧЕНІ ПЛАНОМ ВИХОВНОЇ РОБОТИ НА 2023/2024 Н.Р.

ТЮТЮНОПАЛІННЯ

Тютюнопаління спричиняє кожний п‘ятий випадок смерті осіб віком старше 35 років і щороку вбиває понад 8 млн людей по всьому світу. Понад 7 із них – це активні курці, майже 1,2 млн – пасивні.

Майже половина дітей у світі регулярно вдихає забруднене тютюновим димом повітря в громадських місцях, а 65 000 – помирають щороку від хвороб, пов’язаних із пасивним курінням. Вчені зазначають, що куріння у два рази небезпечніше для організму, що росте, ніж для дорослого. Смертельною дозою для дорослої людини вважається одна пачка сигарет, викурена відразу, а для підлітків – півпачки. Ті, хто почав палити до 15 років, у п’ятеро частіше помирають від раку легень.

Як свідчить статистика, понад 60% українських курців викурили першу сигарету у віці до 18 років. Згідно з даними ВООЗ вживання тютюну є причиною хвороб, внаслідок яких в Україні щороку помирає 130 тисяч людей.

В УКРАЇНІ 15% ПІДЛІТКІВ У ВІЦІ 13 – 15 РОКІВ Є ЩОДЕННИМИ КУРЦЯМИ СИГАРЕТ, МАЙЖЕ 20% ВЖИВАЮТЬ Е-СИГАРЕТИ.

Не варто використовувати підміну понять та шукати інші способи кинути курити: електронні цигарки чи вироби з тютюну – все це негативно впливає на ваше здоров’я. Найкращий та єдиний спосіб – це відмовитися від куріння загалом, скільки б вам не було років. Адже люди, які кинули курити у віці від 30-35 років, мають таку ж тривалість життя, які ті, хто ніколи не пробував сигарети.

ВООЗ стверджує, що ті, хто кидають, ті виграють. Які ж переваги від припинення куріння?

• Найголовніше — це переваги для здоров’я

Протягом 2-12 тижнів поліпшується кровообіг та збільшується на 30% об’єм роботи легень; протягом 1 року ризик розвитку ішемічної хвороби серця знижується вдвічі, у порівнянні з курцями; через 5-15 років ризик інсульту скорочується до рівня тих, хто ніколи не курив; через 10 років наполовину зменшується ризик розвитку раку легень, у порівнянні з курцями.

/Files/images/dlya_svyat/18-листопада-–-Міжнародний-день-відмови-від-куріння.png

• Переваги для родини

Коли ви кинете курити, ви зробите величезну послугу вашій родині та друзям. Адже від тютюнового диму страждаєте не лише ви, як курець, але й усі, хто вас оточують, як пасивні курці. Окрім того, ви матимете усі шанси прожити довше, тож зможете більше часу провести зі своєю родиною.

• Фінансові переваги

Скільки куріння коштує для вас? Скористайтеся калькулятором, щоб це з’ясувати. Просто введіть кількість сигарет, яку ви викурюєте на день, кількість сигарет у пачці та її вартість, а також зазначте стаж куріння.

Для того, щоб допомогти тим, хто хоче позбутися згубної звички, в Україні було запущено перший національний сервіс, який складається із "гарячої" телефонної лінії 0-800-50-55-60 (тимчасова не працює) та вебсайту www.stopsmoking.org.ua.

Український сервіс було розроблено в межах спільної ініціативи Міністерства охорони здоров’я України та Бюро ВООЗ в Україні, яку впроваджує громадська організація "Життя" за фінансової підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва в рамках проекту "Неінфекційні хвороби: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні".

На вебсайті www.stopsmoking.org.ua розміщено корисну інформацію на тему відмови від куріння. Також на сайті можна отримати консультацію, поставивши запитання в онлайн-чаті або надіславши запит електронною поштою.